Zaujímavou postavou seniorského a juniorského tímu ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto je 20-ročný rodák z Komárna Filip Kádár. Okrem vodného póla sa totiž venuje aj bojovým športom. Od detstva si ho podmanilo kempo karate a za sebou má už i jeden súboj v MMA. V sobotu 1. decembra odohral za náš klub extraligový zápas proti Hornets (6:10) a na druhý deň sa stal majstrom sveta v kempo karate v disciplíne grappling v hmotnostnej kategórii do 71 kilogramov.
„Pôvodne som plánoval, že vodnopólové derby proti Hornets vynechám vzhľadom na to, že v Budapešti som v nedeľu súťažil na majstrovstvách sveta v kempo karate. Narýchlo som sa však rozhodol, že do tohto zápasu zasiahnem a pomôžem nášmu tímu. Nebolo to jednoduché pripraviť sa psychicky najprv na vodnopólový súboj, potom ešte zabudnúť na prehru v košickom derby, vycestovať do Budapešti a tam zabrať na majstrovstvách sveta. Ale napokon som to zvládol a dopadlo to super. Stal som sa majstrom sveta v grapplingu, je to môj najväčší športový úspech. V nedeľu sme to v Budapešti trochu oslávili,“ rozhovoril sa dobre naladený Filip Kádár.
V tejto sezóne verí, že Modrí Draci uchmatnú vo vodnopólovej extralige medailu. „Som celkom rád, že máme takéto mladé družstvo, zápasy seniorskej extraligy aj Národnej ligy juniorov hrávame prakticky v rovnakej zostave, aj trénujeme v rovnakom zložení. Som si istý, že herne sa posúvame dopredu, naši vekovo mladší spoluhráči sa snažia, dávajú do toho srdce. Postupom času to bude stále lepšie a lepšie. Sami sme sa v tejto sezóne presvedčili, že s Novákmi, Bratislavou a Hornets – teda s mužstvami z horných priečok tabuľky – vieme hrať vyrovnanú partiu. Verím nášmu tímu, že na konci sezóny v extralige zabojujeme zo všetkých síl o medailu.“
V tomto kalendárnom roku čakajú na náš tím ešte dva zápasy. V sobotu 15. decembra sa predstavíme v Novákoch a v nedeľu 16. decembra budeme hrať v Topoľčanoch. „Nováky sme mohli poraziť už doma, viedli sme už o tri góly, nakoniec nám ušlo víťazstvo až v samom závere. Verím, že budeme pre nich ťažkým súperom. V zápase proti Topoľčanom musíme uhrať povinné body, nič iné si nepripúšťame,“ zdôrazňuje rodák z Komárna, ktorý je už druhú sezónu členom nášho klubu ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto a v Košiciach sa mu veľmi páči.
V ďalšej časti rozhovoru sme sa s Filipom Kádárom už venovali jeho vzťahu k bojovým športom.
„Venujem sa im od ôsmich rokov. Všetko sa to začalo celkom vtipne, keď ma cestou domov zo školy napadli dvaja chlapci a ukradli mi všetky veci. Bol som smutný, a tak som požiadal rodičov, aby ma dali na bojový šport. Doma v Komárne som sa dal na kempo karate, tréner vo mne videl potenciál, mali sme aj tréningy navyše, postupne sa k tomu pridali aj zápasenie či boxerské tréningy.“
V súčasnosti rozdeľuje Filip Kádár svoju športovú pozornosť medzi vodné pólo a bojové športy. „Niekedy sa sám seba pýtam, čo je u mňa na prvom mieste. V živote to už tak býva, že všetko má svoje plusy aj mínusy. Kolektívny šport je super, lebo som v skvelej partii, na druhej strane, keď viacerým nevyjde zápas, tak je z toho neúspešný výsledok. Pri bojových športoch je to jasné – mám všetko vo svojich rukách. Keď zaberiem, tak zvíťazím, v opačnom prípade ale dostanem na hubu,“ vraví člen klubov Szayka Kempo Dojo Komárno a MMA Top Team Košice, ktorý má zatiaľ za sebou jeden amatérsky zápas v klietke a momentálne sa začína pripravovať na svoj druhý duel.
Mimochodom, aby sme sa vrátili znova k vodnému pólu. Veľa z toho, čo sa Filip Kádár naučil na tréningoch bojových umení, dokáže uplatniť aj počas vodnopólových zápasov. „Často sa utvrdím v tom, že sa to oplatí, lebo rôznymi pohybmi či chmatmi viem prekvapiť súpera, ktorý na to nevie zareagovať. Mám vďaka tomu vo vode menšiu výhodu,“ dodal hráč Modrých Drakov, ktorý je v našom klube aj trénerom prípravky a učí našich najmladších členov plávať.
Kempo je starý japonský výraz, ktorý značí pästný boj. Na Slovensko prišlo v roku 1995 vďaka Jánosovi Weiszengruberovi z Maďarska a jeho žiakovi Róbertovi Szaykovi z Komárna. Kempo klub v Komárne je jediný, ktorý vyučuje okrem sebaobrany aj techniky full-contactu, K-1 a MMA. Pokiaľ ide o technický repertoár, tak kempo obsahuje údery, kopy, hody, znehybnenia, chmaty a boj na zemi. Okrem toho sa na vyšších technických stupňoch učí aj narábanie so zbraňami (nôž, palica, meč a nunčaku). Kempo obsahuje len také techniky, ktoré aj naozaj fungujú a dajú sa aplikovať pri sebaobrane.
(zdroj: wikipédia)
Grappling je spôsob zápasu, v ktorom má zápasník za cieľ dostať svojho súpera do situácie, keď ho svojím tlakom prinúti duel vzdať. Zápasníci začínajú v postoji a pomocou zápasníckych chvatov a najmä technikami z boja na zemi – trhnutie, zvalenie, prehodenie, vychýlenie, páčenie, škrtenie, lámanie – sa snažia dostať súpera na zem a donútiť ho súboj vzdať. Grappling je športová verzia MMA, ktorá však nepovoľuje údery a kopy.
(zdroj: wikipédia)