Svetová plavecká federácia (FINA) vlani v decembri schválila nové pravidlá, tie už od februára priebežne vstupujú do platnosti v medzinárodných európskych súťažiach a na Slovensku budú platiť od začiatku sezóny 2019/2020. Podľa upravených pravidiel sa budú hrať už aj tohtoročné európske a svetové šampionáty vo všetkých vekových kategóriách. Chorvátsky Záhreb bol v apríli dejiskom finálového turnaja podujatia Európskeho pohára národných tímov, na ktorom sa predstavilo osem špičkových európskych reprezentačných tímov. Zaujímavosťou bolo, že sa na ňom hralo už podľa nových vodnopólových pravidiel. Priamym účastníkom prestížneho turnaja bol aj Tomáš Brúder, tréner seniorského a juniorského tímu Modrých Drakov.
„Už počas mojej hráčskej kariéry sa menili niektoré vodnopólové pravidlá, zažil som asi trikrát, keď došlo k ich inovácii. Musím sa priznať, že vždy som sa k nim ako hráč staval skepticky, nemal som rád takéto zmeny. Navyše, všetky doterajšie opatrenia podľa mňa vodnému pólu nepriniesli nejaký extra veľký úžitok, keďže sa vďaka nim nepodarilo zrýchliť hru kvôli oku diváka,“ začal zoširšia Tomáš Brúder, no vzápätí zdôraznil, že hodnotí pochvalne súbor zmien a opatrení v pravidlách, ktoré sa premietli do praxe na turnaji Europa Cup v Záhrebe.
„Noviniek v pravidlách je pomerne dosť, to však vo vodnom póle nie je žiadna novinka. Teraz ako divák môžem povedať, že sa na tie zápasy pozeralo úplne inak, hra bola veľmi rýchla, dynamická. Taktických manévrov ubudlo, lebo na ne nebol ani veľmi čas, viac sa dostala do popredia herná vyspelosť hráčov a ich schopnosť rýchlo reagovať na dianie vo vode. Ďalším dôležitým poznatkom je, že zápasy budú pre hráčov fyzicky ešte náročnejšie, budú musieť byť neustále v pohybe. Pre diváka to však bude veľmi dobré a zaujímavé, hru sa naozaj podarilo zrýchliť. Očakávam, že bude padať viac gólov,“ zamyslel sa nad novým vodnopólovým smerovaním tréner seniorského a juniorského tímu Modrých Drakov.
Vzápätí Tomáš Brúder konkretizoval niektoré z noviniek a zmien v pravidlách. „Brankár môže vychádzať do útoku. Po faule môže hráč rozohrať z miesta, kde je lopta, doteraz to bolo z miesta, kde bol hráč faulovaný. Po odpískaní obranného faulu mimo šesťmetrového územia, čo musí rozhodca signalizovať, môže útočiaci hráč streliť gól priamou strelou alebo po driblingu či ‚cicovaní‘.Pokiaľ je hráč s loptou zozadu faulovaný vo vnútri vymedzeného šesťmetrového územia, jeho tím automaticky zahráva pokutový hod. Hráči si teda budú musieť dávať naozaj veľký pozor, aby útočiacemu súperovi nenechali ani kúsoček priestoru. Pri odpískaní útočného kontrafaulu nemusí ísť lopta na miesto priestupku, ale môže sa okamžite rozohrať z toho miesta, kde sa hráč dostane k lopte. Hráči sa budú môcť striedať podobne aj z bočnej strany bazéna pri polovici ihriska. Hrací čas, rozmery ihriska, lopty či počet hráčov v bazéne zostávajú bezo zmeny. Každý tím však bude mať k dispozícii iba dva namiesto štyroch oddychových časov. Skráti sa čas prestávky medzi druhou a treťou štvrtinou, namiesto piatich minút to budú tri minúty,“ vymenoval Tomáš Brúder.
Doplníme, že na podujatí Europa Cup reprezentačných tímov v chorvátskom Záhrebe triumfovalo Maďarsko pred domácim Chorvátskom, na treťom mieste skončilo Španielsko, štvrtú priečku obsadilo Taliansko. Na piatej pozícii sa umiestnili Čiernohorci a za nimi nasledovali tímy Srbska, Grécka a Ruska.
Viac o zmenách vo vodnopólových pravidlách sa dočítate aj v tomto článku: http://vodni-polo.cz/article/default/60?fbclid=IwAR16MRwKEVa6DuB_glnnFp2gpGYjH98RAYyQ5lpG3hOAxeUxPGvBSuWghc4