Súčasťou piatkového slávnostného galavečera pri príležitosti 55. výročia založenia klubu TJ Červená hviezda – ŠKP Košice bolo aj oceňovanie jeho osobností z dávnej i nedávnej histórie, ale aj zo súčasnosti.
V košickej Kunsthalle odmenili aj troch funkcionárov, ktorí sa roky angažovali vo vodnom póle a taekwonde. Najstarším spomedzi nich bol vodnopólový funkcionár Ján Kuko starší, ktorý oslávil minulý štvrtok okrúhle 70. narodeniny. „Takéto ocenenie zohrialo moje srdce. Som rád, že som mohol byť pri úspechoch tohto klubu,” vyjadril sa Ján Kuko starší.
Na jeho slová nadviazal ďalší dlhoročný vodnopólový funkcionár Viliam Illes: „Pri vodnom póle som zažil nádherné a nezabudnuteľné chvíle. Tie roky ubehli veľmi rýchlo.”
Tretím bol Pavel Ižarik, prezident klubu taekwonda. „Keď sme pred vyše dvadsiatimi rokmi začínali s taekwondom, veľmi nám pomohlo, keď sme povedali, že sme pretekári klubu ŠKP Košice. To bola značka, pred ktorou mali všetci rešpekt a úctu, hneď nás vnímali vážnejšie. Boli sme taký športík popri vodnom póle a plávaní, ale my taekwondisti sme značku ŠKP vždy reprezentovali s hrdosťou a aj naďalej sa ju budeme snažiť propagovať. Verím, že tiež sme prispeli k jej rozvoju a dostali sme ju do povedomia, podobne ako vodní pólisti či plavci. Je pre mňa veľkou cťou, že som sa ocitol medzi ocenenými,” skonštatoval Pavel Ižarik, ktorý bol v roku 1993 pri založení oddielu Ilyo-taekwondo ŠKP Košice a od roku 2012 je prezidentom Slovenskej asociácie taekwondo WTF.
Uznania sa dočkali aj vodnopólové trénerské legendy Ladislav Bottlik a Mikuláš Szedlák. Spomedzi vodných pólistov slávnej Červenej hviezdy to boli Juraj Reinovský, Oto Sabo a Peter Šalát. „Ako prvého ma zaradili do Siene slávy klubu, možno by si toto ocenenie niekto zaslúžil viac. Dostal som ho ja, za čo veľmi pekne ďakujem a teším sa z toho. Venujem ho mojej nebohej manželke, ktorá sa na mňa pozerá tam zhora a teší sa spolu so mnou. Ďakujem funkcionárom, ktorí so mnou počas tých rokov spolupracovali i hráčom, že vydržali moje diktátorské metódy a zvládli ťažkú drinu, ktorá každý deň prichádzala počas tréningov a zápasov. Keď sme chceli presadiť Košice na vodnopólovej mape Európy, inak to nemohlo byť. Som už mimo diania vodného póla, no budem šťastný, keď budem vidieť, ako košickí chlapci hrajú na vrcholných svetových súťažiach,” zaželal si Ladislav Bottlik, ktorý doviedol reprezentáciu dvakrát na olympiádu, dvakrát na majstrovstvá sveta a osemkrát na európsky šampionát.
Ďalším oceneným bol Oto Sabo. „Toto ocenenie je pre mňa historickou udalosťou. Červená hviezda tvorila v Košiciach históriu športu, dovolím si tvrdiť, že jednu z najväčších. Cítim uspokojenie a radosť, že si na mňa spomenuli. Zo svojej športovej kariéry najradšej spomínam na založenie klubu TJ Červená hviezda a všetkých mojich kamarátov, ktorí začínali v roku 1961. Mnohí už nie sú medzi nami a je mi smutno, že niektorí, ktorí ešte žijú, nemohli prísť. Niektorí sú v Austrálii, iní v Taliansku.”
Spomedzi plavcov boli ocenení Zuzana Mimovičová, Július Samuelis mladší, Milan Hrouda a Juraj Skála. „Snažím sa nebrať toto ocenenie ako signál, aby som skončil s trénerstvom, ale naopak, aby som v ňom naďalej pokračoval. Som hrdý na svojich zverencov, spomedzi tých súčasných je viacero dievčat v juniorskej reprezentácii Slovenska. Chcel by som s nimi ešte niečo dokázať,” vyjadril sa Juraj Skála, ktorý v ŠKP Košice pracuje ako úväzkový tréner plávania od roku 1979 až doteraz.
Historicky najúspešnejšia plavkyňa klubu Zuzana Mimovičová bola vo veku 27 rokov suverénne najmladšia spomedzi všetkých ocenených. Účastníčka svetových a európskych šampionátov len nedávno ukončila aktívnu kariéru pre zdravotné problémy. „Toto ocenenie pre mňa znamená veľmi veľa. Ocenení boli prevažne starší ľudia, cítila som sa medzi nimi dosť mlado. Chcela by som sa poďakovať predovšetkým rodičom a trénerom, ktorí mi pomáhali. Plávanie neopustím, je to môj život, zostávam pri ňom v pozícii trénerky. Verím, že moje zverenkyne ma prekonajú a na rozdiel odo mňa sa im podarí zúčastniť aj na olympijských hrách. Rada im odovzdám všetky moje vedomosti a skúsenosti. Práve štart na olympiáde bol môj veľký športový sen, ktorý som si však nesplnila,” prezradila Zuzana Mimovičová, ktorá zaostala za limitom na účasť na olympijských hrách v Londýne v roku 2012 o jedinú stotinu sekundy.
Symbolickou minútou ticha si všetci hostia vydareného podujatia uctili aj pamiatku tých, ktorí už medzi nami nie sú, no patrili medzi výrazné postavy histórie ŠKP – Rudolfa Štoffana, Ladislava Sokola, Samuela Chalúpku, Júliusa Samuelisa staršieho, Jozefa Hrošíka staršieho a ďalších. „Š½ijem už tridsať rokov v Bratislave, ale moje srdce patrí Košiciam. Som rada, že som mohla byť na tejto krásnej slávnosti,” prezradila Agáta Štoffanová, manželka nebohého vodnopólového trénera Rudolfa Štoffana, na ktorého počesť klub ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto organizuje už pätnásť rokov kadetský vodnopólový memoriál nesúci jeho meno.
A ako vnímali slávnostný galavečer jeho hostitelia, súčasní čelní predstavitelia organizácie ŠKP Košice? Ako prvému sme dali slovo Radoslavovi Sabolovi, prezidentovi ŠKP Košice, ktorý je v tejto funkcii od februára 2016. „Som veľmi spokojný s celou akciou. Neprišli síce úplne všetci ocenení, ale taký je život, nie vždy vyjde všetko do detailov. Program však vyšiel na jednotku, všetci prítomní ocenení sa tešili a boli dojatí, bolo to cítiť aj z hľadiska. Bolo to také úprimné a srdečné stretnutie po mnohých rokoch. Ja si ctím funkcionárov, športovcov i trénerov. Sám som športoval, takže viem, čo to obnáša. Prajem si, aby sme sa takto stretávali aj naďalej. Najbližšie budeme oslavovať okrúhle 60. výročie, určite naň nezabudneme. Chceme dodržiavať tradície.”
Potom pokračoval Pavol Komjáthy, viceprezident ŠKP Košice: „Som veľmi rád, že sa nám podarilo zorganizovať takéto spoločenské podujatie. Bola to naša pocta zakladajúcim členom klubu a žijúcim veteránom, ktorí sa pričinili o jeho slávu. Verím, že nám mladším sa podarí pokračovať v ich šľapajách, aby aj naďalej platilo, že značka ŠKP patrí ku Košiciam.Výber ocenených nebol jednoduchý, ale myslím, že sme vybrali dobre. Zo staršej generácie je určite každý jeden osobnosťou, mali sme medzi sebou niekoľkonásobných držiteľov majstrovských titulov a bývalých reprezentantov.”
Na záver vydarenej akcie sa vyjadril dlhoročný plavecký tréner a funkcionár Ivan Šulek, zároveň aj vedúci referátu športu a mládeže mesta Košice. „Z mojich rozhovorov s legendami košického vodného póla a plávania počas galavečera jednoznačne vyplynulo, že sa na tomto podujatí cítili dobre. Bolo to pre nás zadosťučinením a poďakovaním, že sme sa tu stretli ako taká športová rodina a že sme si mohli zaspomínať na roky našej mladosti. Vodné pólo a plávanie znamenajú pre mesto Košice veľmi veľa, patria medzi najúspešnejšie košické športové kluby. História športového klubu ŠKP hovorí sama za seba. ŠKP bol vyhlásený mestom Košice ako športový klub storočia. Máme tu také legendy ako Laco Bottlik, Juraj Reinovský a ďalší, ktorí už nie sú medzi nami, ale preslávili Košice vďaka svojím športovým úspechom,” vyjadril sa Ivan Šulek, ktorý mal tiež výrazný podiel na zorganizovaní galavečera.
Viac fotografií zo slávnostného galavečera nájdete v našej fotogalérii.